Kategorie: Sezóna 2012

HLČR - Podůlší, Hasičské slavnosti Velké Zboží

Hasičská liga Českého ráje 9. 6. 2012 v Podůlší a Hasičské slavnosti Velké Zboží.

Je sobota 9. 6. 2012 a náš tým měl před sebou poměrně náročný den, ve kterém nás čekaly dvoje závody s poměrně velkým přejezdem. První závody nás čekaly v Podůlší na okrese Jičín. Pak měl následovat rychlý přesun zpět do našeho okresu Nymburk a to na tradiční Pivní slavnosti do Velkého Zboží. Ale to bych předbíhal, tak se přesuňme zpět na začátek sobotního dne, respektivě na páteční večer. Bohužel kolem osmé hodiny večer jsme se dozvěděli, že na levém proudu nepoběží na celou sezonu draftovaný proudař z Libice nad Cidlinou Petr Brodský alias Broďa. Nastala rychlá porada celého týmu, koho oslovit. Z dané situace nemohlo ani nic jiného vzejít, než že zavoláme druhému proudaři z Libice nad Cidlinou Petru „Sigi“ Sixtovi. Proč právě proudaři z Libice? Odpověď je jednoduchá, oba dva znají náš tým dokonale, neboť s námi běhali loňský první ročník HLČR za družstvo SDH Úmyslovice-Libice.

Sigi na začátku odpověděl, že bohužel za nás nepoběží, že nemůže. Musí se zúčastnit závodů právě ve Velké Zboží, kde poběží za mateřský klub Libice. A tak nastalo složitě jednoduché přemlouvání, že ve Zboží poběží, protože my se budeme z Podůlší do Zboží přesouvat a chceme tam také závodit. Na toto už slyšel a náš tým byl doplněn o posledního sedmého člena.

A nyní už konečně sobota ráno. A aby toho nebylo málo, tak máme telefonát od Sigiho, že má problém, protože nemůže najít svou závodní obuv a musíme na něj počkat. Sraz byl stanoven na 7.45 hod. u hasny (= hasičské zbrojnice v Úmyslovicích). Sigiho hledání ale netrvalo dlouho, neboť už v 7.55 se hlásil v Úmyslovicích. Jako příslušník Policie České republiky přijel podle předpisu. Od nejmenovaných svědků projel na třicítce nejméně šedesátkou v obci, a při odbočování vpravo mu zřejmě dělá problém dávat směrovku o změně směru jízdy…

V 8 hod. nastal konečně náš odjezd směr Podůlší, ani nevíme jak je to možný, ale v 8.35 hod. jsme byli na místě. Nutno podotknout, že řídil náš nejzkušenější řidič a mecenáš v jedné osobě Jirka pozičně v týmu „strojník“. Na nás nevídané, ale byli jsme na místě jako druhý tým po holkách z Myštěvse. Nastala poměrně pomalá příprava materiálu včetně naší „Zrzky 3“, která bohužel prodělala minulý týden operaci hlavy u Kamila Nevřely v Opavě. Dnes byla ale připravená spolu se strojníkem, který nemohl před 14 dny v Libuni běžet z důvodu půjčení mašiny i se strojníkem.

Bylo kolem 10 hod. a vše se už chýlilo k zahájení požárních útoku. My jsme měli netradičně nízké startovní číslo a to 2 z důvodu včasného přejezdu na závody do Velké Zboží. První na startu byli borci z Podůlší, kterým se jejich útok moc nepovedl. Následně to už bylo vše na nás. Základna byla srovnána během 3 minuta to včetně mě na rozdělovači. V Libuni jsem měl problémy a málej jsem to nestihl, mršky hadice…Ještě stále nejsou tak opotřebované, abych je mohl bez problémů rovnat. Neustále se nafukujou a není lehké je k rozdělovači srovnat. Sigi pro jistotu ještě v poslední minutě stihnul namazat gumičky, aby to tam mohl rychle šoupnout. Konec přípravy, jde se na čáru. Zde si nás startér trochu déle rovnal, nelíbili se mu prsty na startovní čáře. Nakonec to všichni pochopili a startér nás odstřelil. Perfektní start hned na poprvé, základna u všech na jedničku a to bylo asi tak všechno, co se nám povedlo. Koš v pohodě do kádě. Tomáš měl ale asi takový strach, aby mu nevyletěl nad hladinu, že ho bráchovi Radkovi nepustil a držel mu ho příliš v kádi. Zde nastala první ztráta asi o 1 s. Voda dlouho na 9,6 s. Rozdělovač na čáře a proudaři taky. Bohužel pravý proud se trochu rozhodil a následoval prostřik na 17,10 s. Na levo ještě přijatelných 16,53 s. Již teď mohu po shlédnutí říci, že rozhození proudaře Miránka jsem měl za následek já. Podrobnosti nečekejte, bude probráno interně – bojim bojim….

Po předvedení našeho pokusu, který byl nakonec rychlejší než ten loňský, následovalo sbalení matriálu a připrava na odjezd. Ten den se opravdu děly zajímavé věci. V Podůlší se totiž zjistilo, že naši dva borci bratři Knytlové hned po dvou měsících zničili nový koš. Prostě to bylo tím trénováním. V jednoduchosti se to dá říci taky tak, že koš je normálně kulatý, ale ten náš šišatý. Danou situaci jsme začali řešit hned při zpáteční cestě do Úmyslovic, kde mělo dojít k výměně užovek za široké a nabrání našeho Kubíka béčkaře, který jezdí pouze závody na okrese Nymburk. Strojník Jirka ještě v autě volal našemu velmi obětavému soustružníkovi na Ostrově Standovi Kolářovi, který pro nás již mnohé udělal nebo opravil. Ač bylo 11.15 hod., tak nám Standa telefon zvednul a řekl, že je v práci a ať teda přijedeme.

Výměna všeho proběhla v hasně rychle a hurá na opravu koše. Pro jistotu kluci vzali i náš druhý sportovní koš, který je ale na jiný styl šroubování než praktikujeme my. Když byl starý koš upnut na soustruh, tak jsme se zděsil. Hotová šiška. Bohužel v danou chvíli nešel opravit. A tak byl vyndán náš druhý, který jsme se rozhodli nechat upravit do našeho stylu naklapávání. Celá úprava trvala přibližně 15 min a košař Tomáš měl novou zbraň na soupeře a asi i na ničení. K velkému překvapení všech se začal zase radovat, že to opět funguje tak, jak má. Šup do auta a přesun do Zboží. Zajímavé zpestření přejezdu, které jsem ještě za celou naší „kariéru“ nezažili.

V 12.45 hod. jsme byli ve Velkém Zboží. Následovalo přihlášení a my měli startovní číslo 16. Soutěž začala a jednotlivá družstva předváděla výkony podle jejich možností. Žádný čas nebyl pod 20 s. Jelikož jsme zde v předešlých třech letech vyhráli, byli jsme pasování na největší favority soutěže. Náš loňský čas byl 18,20 s. Čas nastal a my jsme šli na základnu. V podstatě stačilo čas hodně pojistit a bednu jsme měli jistou. My ale běháme každý útok na 100 %, a tak to mělo být i nyní.

Rychle jsme se srovnali na startovní čáře a čekali na výstřel. Start opět v pohodě, rychlá základna, ale malá chyba levého proudaře „Habiho“ Laďi Habrdleho. Bohužel při spoji céček si ťuknul do proudnice, která mu spadla mimo základnu. Než ji sebral, tak už jsme byli všichni mimo základnu. Habi to okamžitě napálil směr terče. Strojník si toho všimnul na poslední chvíli, zavřel vodu a počkal na Habiho. Jak se přiblížil k terči, tak opět plný plyn a čekalo se na sražení. „Miránek“ pro mnohé známý jako „Trn“ sraženo okamžitě, ale Habi byl i tak dost daleko a následoval asi dvousekundový prostřik. Bohužel výsledný čas byl 22,24 s. Bohužel nás chyby v současné době doprovází, ale i tak věříme, že už to prolomíme a budeme podávat takové výkony, o kterých víme, že na ně máme. I přesto jsme skončili na bedně na třetím místě. A nutno podotknout, že náš náskok na čtvrtého byl pouhých 0,04 s. Další pěkný pohár do poličky a karton piva na vypití. Materiál jsme uložili do našeho zásahového vozidla „helmut“ a čekali na vyhlášení. Než nastalo vyhlášení, tak probíhala naše ústní porada na zítřejší druhé kolo požárního sportu a dále třetí kolo Polabské ligy. Na stovky překážek a štafetu se vracíme asi po 7 letech. Více psát nebudu, neboť to bude možná popsáno v dalším článku z neděle 10.6., který bude psát Trn.

Po vyhlášení výsledků jsme ale domů moc nepospíchali, neboť nás čekali ještě štafety 10x1 pivo, který se účastníme ne jako Úmyslovice, ale členové jiného týmu. Minulý rok to byli kluci z Kanína, kteří nás opět oslovili. Bohužel došlo ke špatné dohodě a nakonec Jirka a Trn soutěžili s Dymokurama. Já a Habi jsme šli za Kanín. Prý si nás pamatují z minula, že jsme dobří v pití piva. Zajímavé, tak se o nás nezajímají jen kvůli našemu provedení požárního útoku, ale už i kvůli chlastání piva. No potěším všechny a rovnou napíšu, že jsme s Habim nezklamali. Skončili jsme na druhém místě jen těsně za prvníma. Týmu jsme přinesli deset kousků vývozní třináctky, které jsme dostali od kluků z Kanína jako odměnu za vzorné rychlé pití piva na ex. Vše jsme dali do placu a tím naše účinkování ve Velkém Zboří končí.

Díky všem, kteří nás podporují a fandí nám…

Někdy příště u dalšího článku Vás všechny zdraví velitel těchto borců…


Foto

Kompletní fotogalerii ze závodu naleznete v sekci Galerie.


Video - páteční psychotrénink - co k tomu dodat, prostě bylo mokro :-D


Video - HLČR Podůlší


Video - Hasičské slavnosti Velké Zboží

pdfStáhnout článek v PDF formátu